Cashback w kartach kredytowych

Banki już doskonale przekonały się o tym, że o klienta trzeba dbać i dosłownie dopieszczać go na każdym kroku. Większość Polaków z pewną rezerwą podchodzi do produktu jakim jest karta kredytowa, dlatego też banki sięgnęły po zdecydowane działania promocyjno-marketingowe. Na początek jednak mała dygresja.

Czy cashback przemija?

Apogeum kont z systemem cashback, a właściwie moneyback dobiegło końca. Od jesieni zeszłego roku pozostało ich w zasadzie jedynie kilka, z czego większość obwarowana jest wieloma restrykcyjnymi warunkami, przede wszystkim dotyczących wysokości comiesięcznych wpływów i limitów operacji kartą.

Nadużywanie cashback

Dlaczego tak się dzieje? Czy chodzi o to, że Polak potrafi i niestety trochę zanadto próbowaliśmy optymalizować zarabianie poprzez cashback na kartach debetowych i kredytowych? Fakt, jest faktem, ale nie to jednak jest główną przyczyną. Po pierwsze promocja jest promocją, a jej potencjał po około 2 latach po prostu wyczerpał się. Po drugie w grę wchodzi sama zasada działania systemu cashback.

Skąd banki brały, biorą pieniądze na ten program? Jak to ujmują dość dosadnie niektórzy eksperci finansowi jest to podział doli. Banki za każdą transakcje kartą pobierają prowizję mniej więcej 2% kwoty i hojnie postanowiły się nią dzielić.

Coraz mniej z cashback

W zeszłym roku jednak zmieniły się przepisy, które zmniejszają prowizję banków, a więc maleje też suma do podziału. Działania na granicy prawa, albo i poza prawem niektórych posiadaczy kont i kart były jedynie gwoździem do trumny „moneyback”. Z 10% w Getin Banku, 5% w Aliorze czy mBanku schodziliśmy coraz niżej, następowały bardzo niejasne zmiany w regulaminach.

Nie bez znaczenia pozostał też spór banków ze Skarbówką co do charakteru przychodów z Cashback. Podczas gdy banki informowały, że jest to wolny od podatków przychód wiążący się z promocją organy skarbowe twardo stały na stanowisku, że niestety podlega on opodatkowaniu. Jeśli nadal ktoś ma ochotę korzystać z systemu, to łatwiej to czynić w ramach stricte kart kredytowych. Takie karty wydają:

  • PNB Paribas
  • Santander obecnie BZ WBK
  • Getin Bank

Jednak zwroty nie są oszałamiające mniej więcej od 0,5 do 1% i to głównie za zakupy celowe np. bilety lotnicze czy paliwo na stacji. Zgrabnie zebrane oferty w jednym miejscu znajdziecie chociażby tu.

Dużo większą karierę zaczyna robić opcja Cashback jako możliwość wypłaty pieniędzy w sklepie przy okazji robienia zakupów. Warunkiem dla wypłaty jest zapłacenie jakiejś minimalnej kwoty, np. za gazetę. Bardzo przydatne na wakacjach, kiedy próżno szukać bankomatu, ale również wygodne na co dzień zwłaszcza kiedy usługa jest darmowa, tak jak w ING Bank Śląski czy obarczona symboliczną opłatą 1 zł jak w PKO BP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.