Archiwum kategorii: Karty płatnicze

Jak spłacić kartę kredytową

Karty kredytowe stanowią w dzisiejszych czasach klucz do bezpiecznych i niezwykle wygodnych płatności nie tylko w sieciowych sklepach, ale również i w sieci, kraju czy za granicą (więcej o działaniu kart kredytowych na forum: http://www.forum-kredytowe.pl/f117/). Ułatwia cały proces przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, zabezpiecza Cię przed ryzykiem kradzieży pieniędzy. Do założenia kart kredytowych standardowych często wymagane jest minimum formalności, na podstawie których bank udziela Ci limitu kredytowego z którego będziesz mógł korzystać. Czasem jednak okazuje się, że wydatki są wyższe niż planowane i wtedy pojawiają się problemy i opóźnienia w spłacie. Jak zatem spłacić zadłużenie na karcie kredytowej? więcej

Zabezpieczenia kart płatniczych

Jednymi z najwygodniejszych urządzeń płatniczych dzisiejszej ery są karty płatnicze. Dzięki nim dokonywanie płatności jest banalnie proste i nie wymaga trzymania przy sobie gotówki. Tym samym zmniejsza to ryzyko kradzieży.

Banki mają tak atrakcyjne warunki dla swoich klientów, że taką kartę płatniczą możesz mieć już za 0 zł. Nie płacisz nic za dokonywanie transakcji ani za jej utrzymanie. Dodatkowe koszty to zwykle wykupienie ubezpieczenia karty. więcej

Organizacje wydające karty kredytowe

Obecnie na świecie istnieją 3 globalne systemy płatnicze – organizacje wydające karty kredytowe

  • Visa International Service Association największa organizacja płatnicza, której początek dał Bank of America. Emisja kart kredytowych rozpoczęła się już w 1959 roku, tyle że wtedy klient mógł sam zadecydować czy po upływie grace period spłaca czy korzysta z kredytu dalej. W 1966 roku karty kredytowe trafiły do Europy za pośrednictwem banków brytyjskich. Visa jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek na świecie.
  • MasterCard kolejny olbrzymi i rozpoznawalny system kart płatniczych na świecie. Jego ojcem jest California Bank Card Association powstały w latach 60-tych XX w. Pomału przystępowały do niego banki z całego świata i już w latach 70-tych zyskał charakter międzynarodowy.
  • Japanese Credit Bureau najmniej znany system przynajmniej w naszym kraju Skupia głównie japońskie instytucje. Powstał w 1961 roku, od kilkunastu lat działa na skalę międzynarodową.. Choć w Polsce żaden bank nie wydaje jeszcze kart JCB, to są one powszechnie akceptowane.
  • American Express narodzony już w 1850 roku, a więc najstarszy ze wszystkich. Pod koniec lat 50-tych XX w. wydał swoją pierwszą i do dzisiaj najbardziej rozpoznawalną kartę kredytową na całym świecie.
  • Wielką Piątkę zamyka Dinners Club wydająca elitarne karty dla najzamożniejszych.

Organizacje wydające karty kredytowe w Polsce

W Polsce istnieje Polcard. Obecnie należące do firmy First Data. To centrum obsługi kart płatniczych obsługuje ponad połowę rynku w Polsce i praktycznie wszystkie karty kredytowe. Obsługuje również transakcje internetowe. więcej

Paypass – co to jest?

Technologia stworzona przez MasterCard w 2002 roku w USA bez problemu przyjęła się w Polsce. Jej główną zaletą jest szybkość – średnio 5 sekund i prostota, nie musimy używać PINu.

Po co się męczyć z PINem?

A PINy i hasła pozostają piętą Achillesową Polaków i nie tylko. Tutaj wystarczy zbliżyć kartę do terminalu, a zatopiony w niej chip połączy się z nim radiowo przekazując informacje do banku. W chwili obecnej technologia paypass jest zintegrowana z karta debetową. Na początku robiła bardzo dużą furorę jako naklejka na telefon czy zegarek. więcej