Organizacje wydające karty kredytowe

Obecnie na świecie istnieją 3 globalne systemy płatnicze – organizacje wydające karty kredytowe

  • Visa International Service Association największa organizacja płatnicza, której początek dał Bank of America. Emisja kart kredytowych rozpoczęła się już w 1959 roku, tyle że wtedy klient mógł sam zadecydować czy po upływie grace period spłaca czy korzysta z kredytu dalej. W 1966 roku karty kredytowe trafiły do Europy za pośrednictwem banków brytyjskich. Visa jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek na świecie.
  • MasterCard kolejny olbrzymi i rozpoznawalny system kart płatniczych na świecie. Jego ojcem jest California Bank Card Association powstały w latach 60-tych XX w. Pomału przystępowały do niego banki z całego świata i już w latach 70-tych zyskał charakter międzynarodowy.
  • Japanese Credit Bureau najmniej znany system przynajmniej w naszym kraju Skupia głównie japońskie instytucje. Powstał w 1961 roku, od kilkunastu lat działa na skalę międzynarodową.. Choć w Polsce żaden bank nie wydaje jeszcze kart JCB, to są one powszechnie akceptowane.
  • American Express narodzony już w 1850 roku, a więc najstarszy ze wszystkich. Pod koniec lat 50-tych XX w. wydał swoją pierwszą i do dzisiaj najbardziej rozpoznawalną kartę kredytową na całym świecie.
  • Wielką Piątkę zamyka Dinners Club wydająca elitarne karty dla najzamożniejszych.

Organizacje wydające karty kredytowe w Polsce

W Polsce istnieje Polcard. Obecnie należące do firmy First Data. To centrum obsługi kart płatniczych obsługuje ponad połowę rynku w Polsce i praktycznie wszystkie karty kredytowe. Obsługuje również transakcje internetowe.

Dziś nikt już nie wyobraża sobie np. zagranicznych wakacji bez zasobnego kawałka plastiku w portfelu i aż trudno sobie wyobrazić, że wszystko opiera się na sygnałach radiowych i elektrycznych przekazywanych pomiędzy kartą, a terminalem, terminalami, a bankami. Wszystko to suma sumarum zmienia się na dane cyfrowe i ma przełożenie na zapis danych na naszym koncie. I pomyśleć, że American Express w 1850 roku zaczynał od przekazów pieniężnych za pomocą wydawania czeków podróżnych, a więc niezabezpieczonego niczym kawałka papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.