Zapomniałem PIN do karty – co robić

Z kart płatniczych korzysta w zasadzie każdy posiadacz konta w dowolnym banku. Karty debetowe, oraz kredytowe posiadają mnóstwo zabezpieczeń, dzięki którym nasze pieniądze na koncie są bezpieczne, albo przynajmniej częściowo bezpieczne nawet w sytuacji, kiedy ktoś wykradnie naszą kartę i zdobędzie PIN do niej.

Najgroźniejsza sytuacja

Niestety jest jedna sytuacja, w obliczu której żadne z zabezpieczeń nie będzie skuteczne. Kiedy sami zapomnimy PIN naszej karty płatniczej lub kredytowej mamy spory problem. Pieniądze owszem są bezpieczne, ale my pozbawiliśmy się właśnie najczęściej jedynego środka do płatności elektronicznych, jaki posiadamy. Nie podejmiemy pieniędzy z bankomatu, ani też nie będziemy mieli możliwości zapłacenia kartą za zakupy.

Zapomniałem PIN do karty – bank pomoże?

Co możemy zrobić w takiej patowej sytuacji? Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Wszystkie banki są doskonale na takie sytuacje przygotowane i na pewno spotkamy się z odpowiednią pomocą z ich strony.

Potrzebujemy:

  • – danych logowania do serwisu transakcyjnego lub dowodu osobistego (jeżeli musimy odwiedzić placówkę banku).
  • – wszelkich ustalonych wcześniej haseł (w zależności od banku są to różne hasła – np. telefoniczne, logowania)

I takie dane w zasadzie powinny nam wystarczyć, by pozbyć się tego niezręcznego kłopotu niemal natychmiast. Część banków umożliwia zmianę PINu do karty za pośrednictwem Internetu. W tym przypadku jednak będziemy potrzebowali aktywnej komórki powiązanej z naszym panelem zarządzania kontem, albo też listy haseł jednorazowych.

W niektórych bankach jednak zmuszeni będziemy skorzystać z pomocy doradcy w oddziale banku. W tej sytuacji wystarczy, że będziemy ze sobą mieli oczywiście dokument tożsamości.

Ile trwa procedura odzyskiwania pinu?

– Nie jest to jednoznacznie określone, jednak w przypadku większości dużych banków zmiana PINu na nowy zostanie dokonana natychmiastowo. W przypadku mniejszych banków może pojawić się kłopot (Banki Spółdzielcze), ponieważ nie dość, żę czeka nas wizyta w oddziale, to na dodatek będziemy musieli czekać na dokumenty nieco dłużej.

Zamiast płakać i wykrzykiwać żałobne – zapomniałem PIN do karty, pamiętaj, że nie jest końcem świata. W każdym przypadku mamy nadal możliwość skorzystania z wypłaty gotówki w oddziałach banku. Tym sposobem całkiem bez środków do życia na pewno nie pozostaniemy.

2 komentarze do “Zapomniałem PIN do karty – co robić”

  1. Zgubiłam pin do karty przedpłaconej Visa UBA Africard to jest karta nadana za granicą do wszystkich polskich bankomatów i co mam robić jak tamten bank nie wyda mi nowego pinu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.